Välkommen till Ångtåget uti Nora, trafikåret 2023.
Fortfarande är all trafik under planering men så här tänker vi oss det:
Publik trafikstart är midsommarafton den 23/6, då kör vi Ångtåget som pendeltåg Nora – Pershyttan. Dubbla ånglok, ett i var ände.
Den 1/7 är premiären på Järle, då räknar vi även med att Järle marknad är. Sedan kör vi alla lördagar i Juli och Augusti. I juli kör vi även fredagar from vecka 28 (14/7, 21/7 och 28/8). Vecka 30 och 31 kör vi även tisdagar.
Under Noradagarna kör vi ångtåget Torsdag – Lördag. Torsdag och Lördag på Järle och Fredag på Nya Viker.
NKJ-Dagen – Fredagen den 7/7 planerar vi att anordna NKJ-dagen då kör vi Ångtåget Nora – Nya Viker med dubbla ånglok.
Biljetter köper du i vår webshop. Vi säljer även eventuellt överblivna biljetter i biljettluckan i väntsalen. Tänk på att vara ute i god tid före avgång. Det är ofta ganska mycket folk i rörelse runt våra tåg.
OBS! Rälsbusstrafiken till Pershyttan, Gyttorp m m tyvärr inställd p g a skadegörelse på våra rälsbussar.
Till hösten planerar vi att köra höstånga kring höstlovet samt tomtetåg kring advent.
12 | Publik trafik med Rälsbussar |
26 | Publik trafik med Rälsbussar och Ångtåg |
29 | Publik trafikkörning med specialtidtabell |
ärr inte
O.B.S! Trafik utförs på vår järnväg även om det inte annonseras här. Spåret och spårområdet är alltid förbjudet område!
Trafikinformation:

Tyvärr det blir inget Tomtetåg
Läs Mer

Höstångan 2022
Läs Mer

Tack för i sommar!
Läs Mer

Noramarken 2022
Läs Mer

2/7 – Järle marknad
Läs Mer

24/6 – Midsommar i Pershyttan!
Läs Mer

Visst längtar vi till sommaren
Läs Mer